ZenPhoto20 vzniklo přímým oddělením (fork) od webové galerie Zenphoto.org. Na začátku bylo kompatibilní s verzí Zenphoto 1.4.6.

Pro ty, kteří neznají historii Zenphoto, si o ní můžete přečíst: vývoj Zenphoto. Rád bych vám pomohl číst mezi řádky tohoto dokumentu. Do září 2007 počáteční vývojová skupina i přes všechny záměry a účely opustila původní software. Udělali dobrý začátek, ale nepodařilo se jim pokračovat dále.

Existovalo několik uživatelů, kteří si přáli, aby se software stal vhodnějším pro aktuální potřeby. Individuálně a ve shodě vylepšili základ softwaru. Byl jsem jedním z těch uživatelů. Bohužel s nedostatečnou podporou původních autorů neexistoval žádný „domov“ pro tato vylepšení. Takže jeden člen z nové skupiny vzal na sebe správu „komunitních sestavení“, aby se ostatní mohli podílet na těchto vylepšeních.

Zpočátku zakladatel vehementně odolával těmto komunitním sestavením. I když neměl čas ani chuť pokračovat v softwaru, zdálo se, že cítí, že nikdo, kdo ho následoval, nemůže splnit jeho „standardy“. Nakonec ale kapituloval a dovolil nám trochu „uhnout“.

Myslím ale, že je potřeba, aby kontrola zůstala. Po jednom incidentu s webem jsme se pohádali a hrozilo mi vyhnání ze skupiny. Spíše než žít pod tímto Damoklovým mečem, jsem se rozhodl dobrovolně ukončit svou účast na projektu.

To neznamená, že jsem ztratil zájem o software, ani jsem si nepřál, aby stagnoval. Jak jsem již zmínil, zůstal jsem, abych zajistil úspěšné vydání Zenphoto 1.4.6. A právě v tuto dobu a z této verze jsem vytvořil ZenPhoto20.

Najdete zde pokračování práce, kterou jsem vykonal za posledních sedm let. Mírně jsem aktualizoval filozofii vydání. Patnáct z „nepodporovaných“ pluginů Zenphoto je nyní součástí standardního softwaru. Jedná se typicky o „příklady“, takže nemusí být nutně užitečné pro všechny aktuální projekty. Zahrnuji také čtyři vzhledy z „nepodporovaného“ repertoáru. Mým záměrem je, aby každý mohl nabídnout své dílo k zařazení do distribuce. Pokud zdrojový kód bude vypadat jako něco, co mohu udržet aktuální se změnami ZenPhoto20, stanou se nabídnutá díla součástí vydání. Budu je průběžně aktualizovat, ale nebudu je nutně moci zlepšit ani otestovat.

Doufám také, že překladatelé, kteří jsou v současné době stále aktivní, budou věnovat pozornost ZenPhoto20. Samozřejmě budu rád, kdyby někdo znovu aktualizoval některé opuštěné překlady nebo přidal nové.

Stephen Billard, autor Zenphoto20

26. 5. 2014 

Stephen Billard

Stephen Billard

Retired. BS from Yale in 1966, MBA from the University of California (Irvine)1982. 35 years in software development in all sorts of roles, including Director of Operating Systems development at the Unisys (nee Burroughs) facility in Mission Viejo, CA. and former primary implementer of the Burroughs Master Control Program for the Burroughs mainframe computers.

Author and publisher of a number of Shareware, Freeware, and commercial software packages including: Printographer for the Apple II and the GUI front end for QuadToneRIP, a B&W printing RIP
Stephen Billard

Latest posts by Stephen Billard (see all)